Statybos projekto reikšmė statybų procese

STATYBOS PROJEKTO reikšmę, manau, labiausiai atitinka vizijos sąvoka, kuri pagal lietuvių kalbos žodyną apibrėžiama, kaip svajonė, ateities uždavinių numatymas. 

Su architektu ir atitinkamomis institucijomis suderinamas trokštamo būsto vaizdinys, dar tiksliau – visi svarbūs parametrai (brėžiniai, skaičiavimai) statybos leidimui gauti ir nusimatytai vizijai pasiekti.

Jeigu visai paprastai: parengiamas svajonių namo planas, pagal kurį vyksta statybos.

Svarbiausia (!) pastatyti namą taip, kaip suprojektuota. Didžiausią vaidmenį projekte vaidina ESMINIAI PROJEKTO SPRENDINIAI.

Pagal Statybos įstatymo 2 str. 11d. tokie esminiai projekto sprendiniai turi būti išlaikyti privalomai, t.y. statinio:

  • išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.)
  • vieta žemės sklype (svarbūs projekte numatyti atstumai iki kaimynų sklypo ribos ar atitinkamų apsaugos zonų);
  • paskirtis (ūkio, gyvenamoji, administracinė);
  • laikančiosios statinio konstrukcijos (lengviau suprantama, kai klientams sakome, jo pastato fasadas su atitinkamais langais ir durimis turi būti ten, kur buvo numatyta projekte);
  • spec. saugomos teritorijos, paveldosaugos reikalavimai.

Jei išvardytieji esminiai projekto sprendiniai neišlaikomi/ pažeidžiami, privaloma gauti naują statybos leidimą (plačiau apie statybos leidimus čia)!

Skubame nuraminti, kad yra taikomos tam tikros IŠIMTYS (Statybos reglamento STR 1.05.01:2017 48 p.), kai, naujo statybos leidimo gauti neprivaloma, netgi pakeitus esminius statinio projekto sprendinius. Tai būna, kai:

  • mažinami statinio išorės matmenys;
  • laikančiosios konstrukcijos keičiamos į ne blogesnes savybes turinčias konstrukcijas;
  • iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (visgi negavus kaimyno sutikimo negalima statyti savo namo arčiau nei 3 m iki kaimyno sklypo ribos);
  • iki 1 m didinami statinio išorės matmenys (nepažeidžiant ankstesnio punkto);
  • dėl nenumatytų aplinkybių keičiasi inžinerinio tinklo (elektros, vandentiekio ir kt.) ilgis.

Jei naujo statybos leidimo gauti neprivaloma, ar reikia imtis kažkokių veiksmų dėl tokių pakitimų? Pakanka pakeisti statinio projektą. Kreipiamasi į tą patį architektą, kuris rengė statybos projektą tam, kad būtų paruošta PROJEKTO LAIDA A.

Beje, dar yra ir išskiriami ir NEESMINIAI faktiniai nukrypimai nuo statybos projekto. Pastato aukščio ir kitų matmenų pokyčiai iki 0,2 m (Statybos reglamento STR 1.05.01:2017 79 p.) galimi net nederinant su projekto autoriumi ar kitomis institucijomis, žinoma, nepažeidžiant anksčiau aptartų kaimynų interesų.

 Taigi trumpai apžvelgta statinio statyba pagal projekto sprendinius, projekto sprendinių galimi pokyčiai (esminiai, neesminiai) ir atitinkami veiksmai, kurių privalu imtis juos įgyvendinant.

2 komentarai apie “Statybos projekto reikšmė statybų procese”

  1. Audronė

    Sveiki,ar reikalinga gauti naują statybos leidimą, jeigu namo projekte buvo numatytas trečias aukštas, bet jis nepastatytas.Namas parduotas 85 procentų baigtumu, dviaukštis. Priduodant namą ,projektas su trečiu aukštu, reikalinga A laida. Kaip elgtis, į ką kreiptis, kad priduoti namą? Ačiū.

    1. Sveiki,
      Jei projekte numatytos tam tikros sąlygos, tai jos turi būti įgyvendintos, kai statinio statyba užbaigiama 100 proc. Priešingu atveju reikia rūpintis statybos projekto A laida, jei tai neesminiai projekto sprendiniai, arba netgi nauju leidimu. Geriausia dėl atitinkamos situacijos pasikonsultuoti su projektą rengusiu architektu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top