„Rekonstruoti ar statyti naują?“- klausia telefonu paskambinęs pašnekovas. Pasirodo, jis nusipirko sklypą su senu statiniu. „Įrengiau antrą namo aukštą, pakėliau stogą“. „Pristačiau garažą prie namo, bet naudoju, kaip kambarį“. „Vietoj terasos įrengiau patalpą“,- pasitaiko ir tokių prisipažinimų.
Nors „Laureka“ veikla- statybos užbaigimo dokumentų rengimas, sulaukiame visokių klausimų iš buvusių klientų ar naujai besikreipiančių.
Dėl anksčiau paminėtų nukreipiame pas architektus (projektuotojus). Šie, įvertinę konkrečią situaciją, parengia projektą ir, žinoma, pasirūpina leidimu tam, kad konkretus statinys netaptų savavališka statyba. Arba būtų užbėgta už akių tokio fakto pripažinimui, kai kažkokie pastato „tobulinimo” darbai jau atlikti savarankiškai (savavališkai), neturint reikiamų leidimų.
Taigi trumpai ir žmonių kalba, kuo skiriasi nauja statyba ir rekonstrukcija. Naujos statybos atveju pastatas projektuojamas pagal šių dienų reikalavimus. Išskirtume daug išlaidų medžiagoms statybos metu kainuojantį energinio naudingumo klasės, kuri šiuo metu yra jau A++, faktorių. Rekonstrukcijos projektas, žinome iš patirties, parengiamas pagal gerokai paprastesnes nuostatas, greičiau ir pigiau.
Rekonstrukcija, kaip statybos būdas, galima tik tada, kai keičiamos jau egzistuojančio (įregistruoto) statinio laikančiosios (nešančiosios) konstrukcijos. Dar tiksliau- nešančiųjų konstrukcijų dalis pašalinama ar įrengiama naujai ir pasikeičia statinio išorės matmenys (ilgis, aukštis, plotis ir kt.).
SVARBU:
Statinys laikomas visiškai nugriautu, jei pašalinamos visos esamos laikančiosios konstrukcijos arba jų likę tik po žemės paviršiumi giliau kaip 0,5 m.
DAR SVARBIAU:
Nuo 2023-11-01 įsigalios naujas Statybos įstatymo reikalavimas projektuoti naują statinį tokiu atveju, kai perdaromo (rekonstruojamo) pastato tūris padidėja daugiau negu 100 proc. Daugiau informacijos skaitykite čia.
IŠVADA:
Jei turite sklypą su apgriuvusiu statiniu ir planuojate jį prikelti naujam gyvenimui, dar galite suskubti ir spėti pasirūpinti rekonstrukcijos projektu, nes artėjant Naujiesiems galimų lengvatų pagal dokumentus atlikti rekonstrukciją vietoj naujos statybos sumažės.