Ar žinojote, kad statinio griovimas yra apibūdinamas, kaip viena iš statybos rūšių (Statybos įstatymas)?
Tokios statybos tikslas – išardyti / išmontuoti visas statinio konstrukcijas (gali likti tik esančios giliau nei 0,5 m po žeme).
Kaip ir naujai statybai, taip ir statinių griovimui taikomi tam tikri reikalavimai, priklausomai nuo griaunamo (planuojamo griauti!) statinio paskirties, kategorijos, statybos metų, aplinkybių, teritorijos, kurioje pastatytas statinys.
Dokumentų sutvarkymas – privalomas, jei nenorite turėti bėdų, sudarinėdami sandorius pas notarą, ar pvz. bandydami įteisinti senojo statinio vietoje pastatytą naują statinį. Dažniausiai atliekant tam tikras procedūras „spaudžia laikas“ ir papildomą stresą tokiose situacijose kelia rūpesčiai dėl neegzistuojančio statinio dokumentų.
Taigi, kokie žingsniai reikalingi, jei sugalvojote nugriauti statinį?
- Kreiptis į architektą dėl griovimo projekto/ aprašo parengimo bei statybos leidimo gavimo (ypatingiems ar neypatingiems statiniams; kultūros paveldo statiniams griauti leidimas visada privalomas, nepriklausomai nuo statinio kategorijos)*. Pasitaiko, kad išduodamas vienas statybos leidimas – ir senam statiniui griauti, ir naujam jo vietoje statyti. Visgi ne visada nauji statiniai statomi senųjų vietoje ar bent jau ne iš karto.
- Pranešti apie griovimo pradžią ir griovimą atliksiančius asmenis (neypatingiems statiniams pakanka atetstuotų statybos vadovų, ypatinguosius griauti gali tik atestuoti juridiniai asmenys, su paskirtais kvalifikuotais statybos vadovu ir techninių prižiūrėtoju). Pranešimas teikiamas INFOSTATYBA sistemoje 1 d. prieš pradedant griovimo darbus.
- Atlikti griovimo darbus**
- Išsikviesti matininką ir geodezininką į vietą, kad jie parengtų: a) statinio kadastro bylą, kurioje užfiksuotas statinio nugriuvimo, sunykimo, sudegimo faktas (žmonių kalba – „nulinė byla“) ir b) naują žemės sklypo, kuriame buvo nugriautas statinys, planą.
- Pasirūpinti atliktą griovimą patvirtinančiu dokumentu:
- Neypatingojo statinio atveju -Statybos inspekcijos specialistų patvirtinta pažyma apie statinio nugriovimą INFOSTATYBOJE sistemoje.
- Ypatingojo statinio atveju – deklaracija apie statybos užbaigimą, kurią tvirtinta ekspertizės rangovai INFOSTATYBOJE sistemoje (finansiškai tai – gerokai brangesnė procedūra).
- Nesudėtingojo statinio atveju (tokio, kuriam griauti nereikalingas nei projektas, nei statybos leidimas) – tik supildyta ir užregistruota deklaracija apie statybos užbaigimą INFOSTATYBOJE sistemoje.
- Statinių naudojimo priežiūrą atliekančio viešojo administravimo subjekto nustatytos formos pažyma, patvirtinanti nekilnojamojo daikto sugriuvimo, sunykimo ar sudegimo faktą.
- „Registrų centrui” pateikiamas prašymas dėl statinio ir teisių į jį išregistravimo bei žemės sklypo kadastro duomenų pakeitimo.
* Statybos leidimas nereikalingas, kai statinys griaunamas:
- su teismo sprendimu ar Statybos inspekcijos privalomu nurodymu;
- krašto apsaugos tikslams skirtose teritorijose;
- po statinio avarijos, stichinės nelaimės pašalinamos sunykusio statinio likusios dalys, nedarant fizinės įtakos kitiems savininkams priklausančio turto būklei;
- atskirai stovintis neypatingas statinys, pastatytas ne anksčiau kaip prieš 50 metų ir nepatenkantis į kultūros paveldo objekto teritoriją, vietovę.
** Svarbu žinoti, kad egzistuoja statybinių atliekų tvarkymo taisyklės ir privalu gauti dokumentą apie tinkamai sutvarkytas atliekas
Išvados
Griaunu, kas atgyveno ar nereikalinga, statau, kaip man patogiau: darau ką noriu su tuo, kas mano sklype,- ne kartą teko girdėti taip besidalinančius statinių savininkus. Būkite dėmesingi, nes nežinojimas neatleidžia nuo problemų ir atsakomybės!
Nepasirūpinusiems statybos leidimu gresia baudos nuo 60- 8 700 eurų (ar net 15000 eur, jei savavališkai griaunamas statinys kultūros paveldo teritorijoje).