Energinio naudingumo sertifikavimas ir sandarumo bandymai

Energinio naudingumo sertifikavimas

Pabaigus naujai statomo pastato (ar pastato dalies) statybą, privalu atlikti pastato energinio naudingumo sertifikavimą (toliau – ENS). Tai aktualu,jei pastato statybos leidimas buvo išduotas po 2006-ųjų metų pradžios. Nuo tada įsigaliojo minimalieji pastatų energinio naudingumo reikalavimai ir nuo tada vis stebima energijos vartojimo efektyvumo didinimo tendencija. Apie tai jau dalinomės anksčiau: čia.

Pastato energinio naudingumo klasė (jų yra 9: nuo A++ iki G) nustatoma, skaičiuojant sienų/ perdangų/ stogo apšiltinimo storius, šilumos nuostolius, bei rodo energijos kiekį, kurio reikia pastatui pagal jo paskirtį eksploatuoti.

Mažai energijos sunaudojančių pastatų, dar kitaip vadinamų, pasyviųjų namų, ENS klasė žymima A, A+, A++ raidėmis. Tokie pastatai didžiąją dalį šilumos gauna iš pasyvių šaltinių: saulės, žmonių, buitinės technikos. Itin svarbu išsaugoti (ar perimti įsigyjant nebaigtos statybos statinius iš pardavėjo) langų, stoglangių, durų ir šilumos šaltinių deklaracijas, kurios būtinos aukštesnės klasės sertifikatams paruošti.

Pastato sandarumo bandymai (testas)

Norint paruošti A, A+, A++ klasės ENS, turi būti atliktas pastato 𝐬𝐚𝐧𝐝𝐚𝐫𝐮𝐦𝐨 𝐭𝐞𝐬𝐭𝐚𝐬.

Sandarumo bandymai atliekami naudojant specialią įrangą: slėgio sukūrimo ventiliatorius, (iš)pučiantis orą, medžiaginės durys, kurios įstatomos pastato durų vietoje ir kt. Sandarumo matavimo metu turi būti pabaigti visi statybos darbai, kurie gali turėti įtakos pastato sandarumo rodikliams.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad prieš testą būtina užsandarinti vėdinimo, ventiliacijos angas, gartraukius, o dar geriau- iš anksto pasitarti su sandarumo bandymus atliekančiais specialisais. Tai svarbu, kad netektų matavimų kartoti ir, žinoma, mokėti keliskart. Nuo 2020 m. rugsėjo įsigaliojo nuostata, kad paruoštas sandarumo testas galioja tik 1-erius metus.

Su nauja statyba, rodos, viskas aišku, bet minimalūs pastatų energinio naudingumo reikalavimai privalomi ir pastatams, kuriuose atlikta rekonstrukcija, atnaujinimas (modernizavimas), remontas. Dėl energinio naudingumo sertifikavimo susirūpinti reikia, kai atliktų darbų, pagerinant pastato sistemų fizines ir energines savybes, kaina sudaro daugiau kaip 25 procentus pastato vertės.  

Dar keli niuansai, kuriuos verta žinoti apie energinio naudingumo sertifikatą. Taigi ENS:

  • nurodyta klasė privalo sutapti su projekte nurodyta energinio naudingumo klase.
  • galioja 10 metų.
  • privalomas įvairiems nekilnojamojo turto sandoriams pas notarus sudaryti
  • reikalingas statybų užbaigimo procedūroms (statybų pridavimas).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top