EEKTRONINIS PARAŠAS

Ar verta saugoti popierinius dokumentus?

Užsitęsus pandemijai daugeliui klientų iškyla klausimas, ar būtina perimti visų paruoštų dokumentų popierines versijas iš dokumentus ruošiančių vykdytojų/ įvairių institucijų. Juk dokumentai  gali būti išsisaugoti el. formatu, dokumentą nuskenavus ar netgi paprasčiausiai nufotografavus telefonu.

Didžioji dalis dokumentų šiandien jau paruošiama, patvirtinama el. būdu, t.y. el. parašu. Pasidžiaugsiu, kad:

📍 LAUREKA veikloje statybos užbaigimo dokumentams ruošti reikalinga informacija „keliauja“ tarp mūsų ir klientų tik el.formatu, visai nebenaudojant popieriaus ir užtikrinant kontakto nebuvimą (kas šiai dienai svarbu, bet ko visgi labai trūksta).

📍 visus statybos užbaigimo dokumentus galime organizuoti ir teikti atitinkamoms institucijoms (savivaldybėms, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, Statytybos inspekcijai ir kt.) su paprastos formos kliento įgaliojimu (nereikia tvirtinti pas notarą).

📍 INFOSTATYBA (Statybos inspekcijos sistema), Registrų centro (galutinė institucija nekilnojamajam turtui ir nuosavybės teisėms registruoti) paslaugos jau kuris laikas taip pat teikiamos el.būdu.

Kitas aktualus klientų klausimas, susijęs su dokumentais,- kiek ilgai juos saugoti? Ar kada jau paruoštų dokumentų prireiks?

Svarbūs statybos pradžiai ar užbaigimui dokumentai išsaugomi atitinkamų institucijų archyvuose. Pavyzdžiui:

📍 statybos projekto kopiją prireikus galėtumėte gauti iš atitinkamos savivaldybės, nes ši institucija tvirtindama projektus išduoda leidimą statyti statinį,

📍 deklaracijos apie statybos užbaigimą ar nebaigtos statybos pažymos kopiją galima būtų gauti Statybos inspekcijoje,

📍 patvirtintus ir užregistruotus konkretaus objekto žemės sklypo matavimų planus, pastato kadastrines bylas- Registrų centre.

Taigi išgyventi dėl neišsisaugotų dokumentų tikrai neverta. Svarbu, kad jie būtų tinkamai paruošti!

Pasidalink straipsniu su savo draugais
Scroll to Top